Menu
Reklama

Imieninowe kartki flash
Ślubne smsy
Święta kościelne
Boże Narodzenie
Wielkanoc
Wszystkich Świętych
Religie świata
Islam
Buddyzm
Święta w Grudniu
Zarabianie na grach internetowych
Ślub Kościelny
Ślub kościelny jest jedynie przed Bogiem, nie ma mocy prawnej w Polsce. Zgodnie z tradycją zawierany jest w parafii przyszłej Panny młodej, jednak coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju. Aby wziąć ślub w parafii nie związanej z narzeczonymi potrzebna jest zgoda obu parafii.

Wymagane dokumenty:

- dowód osobisty
- świadectwo chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne)
- świadectwo bierzmowania (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu)
- potwierdzenie nauk przedmałżeńskich - ukończenia lub uczestnictwa
- zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (jeżeli głoszone były w innej parafii)
- zaświadczenia o spowiedziNależy pamiętać o zarezerwowaniu daty i godziny w parafii. Zdarzją się miesiące, w których ślubów jest więcej, dlatego najlepiej pierwszą wizytę odbyć na 7 miesięcy od daty planowego ślubu.

Na 3 miesiące przed ślubem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej, w celu złożenia trzech pierwszych dokumnentów. Na ich podstawie urzędnik kościelny sporządzi "Protokół przedślubny" oraz formularz zapowiedzi dla narzeczonej i narzeczonego. Jeżeli narzeczeni należą do innych parafii, jeden z formularzy należy zanieść do parafii, gdzie nie odbywa się ślub. Czas trawania zapowiedzi waha się od 2 do 4 tygodni. W tym czasie należy także rozpocząć kurs przedmłżeński, który trwa od 7 do 10 tygodni.

W czasie trawania kursu należy uda się do Urzędu Stanu Cywlinego, aby uzyskać zapenienie o braku okoliczności wykluczjących oraz podać informacje o przyjmowanych nazwiskach.

W tym czasie należy także przystąpić do pierwszej spowiedzi świętej. Tydzień przed ślubem należy zanieść do kancelarii wszystkie brakujące dokumenty

W dzień przed ślubem należy przystąpić do drugiej spowiedzi. W zależności od parafii w ten dzień lub w dzień ślubu należy udać się, wraz ze świadkami, do kancelarii, w celu przedłożenia zaświadczenia o spowiedzi, podpisaniu "aktu ślubu", podstawę sporządzenia aktu małżeństwa i złożenia obrączek.

Urzędnik kościelny do pięciu dni przesyła stosowne dokumenty do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Skrócony akty małżeństwa można odebrać 2 tygodnie po ślubie.

Opłaty:

- opłaty w kościele "co łaska"
Gadżety na komórkę - Siemens
Reklama
Copyrights & Design KATILA